Fotokoopiate tellimine

Vana foto rolli ajalooliste sündmuste või kohtade või lihtsalt olustiku kirjeldamisel-uurimisel on võimatu üle hinnata.

Ütlemine, et paber kannatab kõike, kehtib trükisõna mitte vanade piltide kohta. Raamatuid “oma tõega” trükiti iga okupatsiooni ja valitsuse ajal. Vanal originaalfotol kajastuvat tõde on aga võltsida praktiliselt võimatu. Sõna võib petta, pilt ei valeta.

Pakume oma kodulehel võimalust tellida /kasutada kvaliteetseid fotokoopiaid meie eestiainelisest ajaloolisest foto/postkaardikogust, mis hõlmab aastaid 1900 – 1945.

Enamuse meie kollektsioonist moodustavad fotopostkaardid kohavaadete ja sündmustega. Samas leidub rikkalikult ka võtteid Eesti sõjaajaloost (Vabadussõda ja iseseisvuse periood), Eesti kunstnike kavandatud pühadekaarte, etnograafiat jpm. Arvuliselt on pilte üle 40 000. Rohkem, kui neljandik sellest on väljas meie kodulehel, kus kõik huvilised saavad neid tasuta vaadata. Materjali lisame juurde pidevalt.

Oskuslikult valitud pildimaterjal võib temaatilise trükise nõudlust/tiraaži tõsta tuntavalt. Inimestele meeldib pilte vaadata. Lausa vältimatu on fotomaterjali kasutamine ajaloo-alaste ja kodu-uurimismaterjalide avaldamisel.

Kui mõnel institutsioonil või asutusel või omavalitsusel on oma lugu/ajalugu, mis ulatub Esimese Eesti Vabariigi aega või koguni kaugemale, siis sobiksid teemakohased pildid(juhul, kui neid säilinud on) suurepäraselt näiteks kodulehele väljapanemiseks-näitamiseks.

Fotkoopiate tegemise eest küsime me ka natuke raha. Teistmoodi pole kahjuks võimalik. Postkaartide-fotode kogumine on kallis ja ajamahukas. Erinevalt eelarvelistest asutustest(arhiivid, muuseumid jt.) finantseerime me oma ettevõtmisi ise. Oleme oksjonitel maksnud mõnede postkaartide eest ka kolmekohalisi summasid.

Ühe koopia hinda, tellijale, ei oska konkreetselt välja tuua. Pildid on ju väga erinevad. Kindlasti sõltub see ka kogusest ja materjali kasutusvaldkonnast. Tellitavad pildid skanneerime me kõik uuesti, kasutades kõrget resolutsiooni. Kodulehel väljas olevate piltide puhul on see aja kokkuhoiu pärast, madal.

Piltide juures on numbrid. Soovi korral võib need välja kirjutada ja päringu teha. Vahetuskaubana, koopiate eest, võib meile pakkuda ka eestiteemalisi vaadetega postkaarte.

Demonstreerimaks, millist emotsiooni võib üks pilt pakkuda ja millist sõnumit on selle läbi võimalik edastada, lisame allpool tekstile juurde ühe põneva fotopostkaardi, aastast 1921.

Eelmisel aastal oli lõppenud Eestile võidukas Vabadussõda. Sõja käigus võeti Eesti vägedelt, käsu korras, käest võimalus vallutada sakslaste käest tagasi Riia linn. Peale sõja lõppu, Eesti – Läti piiri mahamärkimisel, käituti Eesti Vabariigiga nagu kaotajaga. Mitte, et Eesti oleks tahtnud endale põliseid Läti maid. Kurb oli mitmete, eestlastega asustatud piiriäärsete alade minek Läti alla. Eesti üldsus reageeris sellele väga valuliselt. Eriti nördinud olid loomulikult sõjas osalenud mehed. Oma suhtumist sellisesse ebaõiglusesse väljendati igal võimalikul viisil.


Juuresoleval haruldasel pildil on värske Eesti-Läti piir, 1921.aastal, Valga lähistel. Taamal, Valga Jaani kirik. Frentšiga mees on Hugo Siipan (VR II/3).

Tule poodi!

Ootame teid E – R 10.00 – 18.00, L – 10.00 – 15.00. Headel ostjatel on võimalik poodi külastada ka väljaspool tööaega. Harva võib meil juhtuda ka tööaegseid sunnitud ärakäimisi.
Kaugemalt tulijatel, palume, võimalusel, helistada ette. E-pood on avatud 24 tundi ööpäevas.