Näitus
Virumaal on saanud kombeks, et viimasel ajal mõeldakse ajaloo all rohkem meie vallutajate, kui põlisrahva lugu.
2002 aastal suleti Rakvere Muuseum, kui ebarentaabel majandusüksus, et keskenduda rohkem linnuste ja mõisate eksponeerimisele. Alles on veel sümpaatne Linnakodaniku Muuseum, kuid sealgi domineerib saksik linnakultuur.
Talurahva elu kajastamine, kui seda üldse meie kandis kusagil tehakse, kannab tähtsusetut ja episoodilist iseloomu.
Eesti lugu algab siiski maalt. Suurema osa oma ajalooost on eestlased elanud maal. Veel 1881 aastal elas linnades ( Narvat ja Valgat arvestamata, neid ei loetud Eesti alale kuuluvaks) vaid 13 % elanikkonnast. Ja sellestki osast oli tubli tükk sakslasi ja muid rahvusi. 1922 aastal oli linnaelanikke 24,1 % Seda nüüd koos Narvaga, pooliku Valgaga ja lisandunud Petseriga.
EESTI TALU on terves maailmakultuuris oma elulaadi, töökorralduse ja tavadega UNIKAALNE NÄHTUS.
Oleme juba aastaid pannud ostetud esemete hulgast kõrvale huvitavamaid taluasju, mis pärit 19.sajandist või veelgi varasemast ajast. Oleme sõitnud spetsiaalsetele osturetkedele Läänemaale või Saaremaale, et hankida etnograafilisi esemeid, mis sõdades kannatanud industriaalselt Virumaalt ammu kadunud on. Meie varakambris on ka mõned kingitud esemed.
Huvitava leiuna õnnestus meil aasta tagasi, siit samast, Rakvere lähistelt osta ühest lagunenud hoonest pärit REHETOA SEIN. Tartu Ülikoolis teostatud dendrokronoloogiline ekspertiis andis selle seina vanuseks 300 aastat !
2010 aastal tekkis meil tänu uutele ja avaramatele oludele võimalus, rajada kauplusega ühe katuse alla, kuid siiski eraldi asuv, MUUSEUM ehk NÄITUS. Eksponeerime seal, oma võimaluste piires, näidiseid eesti talurahvakultuurist. Poe külastajal ei ole näitusel käimine kohustuslik. Muuseumi eksponaatide hulk on aasta -aastalt suurenenud ja tänaseks (2014 a.) on see juba suurem, kaupluse poolel pakutavate esemete hulgast.
Näitus kannab nimetust AINELINE KULTUUR EESTIS 17.-19. SAJANDIL.
Seal leiduvad esemed on otsitud ja hoolikalt valitud sadade omalaadsete hulgast. Paljude asjade üle tunneme me tõesti uhkust. On selliseidki, mida ei leidu üheski Eesti muuseumis.
18.sajandist pärit dateeritud UURDESAAG, KIRST 17. -ndast sajandist, RAIDKIVI tekstiga, mis tõendab, et mõisnik on talupojale maad kinkinud, haruldane lükandustega KAPPLAUD 19 sajandist, LURICHI kingitud HÕBEAURAHA RAKVERE esimesele jõumehele… Ja paljud paljud teised esemed, mis on põnevad oma vanuse, välimuse, funktsiooni või loo poolest.
Meil olemas ka NÕUKOGUDE TUBA, kus väga paljud inimesed kogevad äratundmisrõõmu ja kus esemete stiil varieerub sotsialistlikust realismist absurdini ja väga naljakast väga tõsiseni.
Näitus on avatud poe lahtiolekuaegadel.
PALUME KÜLASTADA !